Ekonomi̇

Rönesans Enerji, 189 MW’lık rüzgar projesi için Nordex Grubu ile ortak oldu

Türkiye’nin önde gelen gruplarından Rönesans Holding’in iştiraki Rönesans Enerji, Nordex Grubu ile birlikte üç rüzgar türbini projesine yaptığı kilometre taşı yatırımıyla ülkenin yenilenebilir enerji hedeflerine ulaşma yolunda önemli bir adım daha attığını duyurdu.

Bu proje, Fransız petrol ve gaz şirketi TotalEnergies’in geçen ay Rönesans Enerji’nin %50 hissesini satın almasının ardından Rönesans Enerji’nin ilk yenilenebilir yatırımı olacak .

Nordex’ten yapılan açıklamada, Rönesans Holding’in Almanya merkezli inşaat iştiraki Heitkamp Industrial Solutions GmbH aracılığıyla Türkiye’de simgesel rüzgar türbinleri kuracağı belirtildi.

Türkiye’nin üç ilinde (Sivas, Malatya ve Çorum) toplam 189 MW kurulu güçle yaklaşık 380.000 hanenin elektrik tüketiminin karşılanması, yıllık 370.000 ton civarında karbondioksit salımının engellenmesi planlanıyor.

Şirketten yapılan açıklamada, 2024 yılı sonunda faaliyete geçmesi beklenen türbin ekipmanlarının kule, kanat ve jeneratör üretimi de dahil olmak üzere önemli bir kısmının Türkiye’den temin edilip yerel olarak üretileceği belirtildi.

“Üç projenin tamamı, 163 metre rotor çapına sahip, 113 metrelik çelik kulelere monte edilen N163/6.X türbinleriyle tedarik edilecek. Bu türbinler 7 megawatt (MW) kapasiteyle Türkiye’de ticari olarak bulunabilen en yüksek kapasiteye sahiptir.”

Şirketin yönetim kurulu başkan yardımcısı Emre Hatem, Rönesans Enerji’nin şu anda 6 hidroelektrik santral projesiyle toplam 166 MW kurulu güce sahip olduğunu söyledi.

Rönesans Holding’in net sıfır emisyon yolculuğunda yenilenebilir enerji yatırımlarının konumuna dikkat çeken Erdoğan, “Bu anlaşmayla net sıfır emisyon yolculuğumuzda önemli bir adım atarak ülkemizin yenilenebilir enerji kapasitesine ulaşmasında etkin rol üstlendik” dedi. Rüzgar enerjisinde.”

“Yüzde 100 yenilenebilir enerji portföyüyle büyümeye devam etmeyi hedefliyoruz ve Türkiye’nin ilk üç yeşil enerji şirketinden biri olmayı hedefliyoruz” dedi.

Ekonomi̇

Göknur Gıda halka arz tarihleri 2023! Göknur Gıda halka arz eşit mi, oransal mı, talep toplama hangi bankalarda var?

Türkiye’deki 4 farklı ilde 10 tesis ve 10 bin dekarlık meyve bahçesiyle günlük 7 bin 200 ton meyve işleme kapasitesine sahip olan Göknur Gıda halka arz oluyor. Borsa İstanbul’da işlemlere ara verilmesi sebebiyle iki kez ertelenen Göknur Gıda halka arz tarihleri belli oldu. Peki, Göknur Gıda halka arz eşit mi, oransal mı, talep toplama hangi bankalarda var? İşte Göknur Gıda halka arz tarihleri 2023…

Göknur Gıda halka arz tarihleri, bankaları, hisse fiyatı ve kodu ile ilgili araştırmalar hız kazandı. Türkiye’de ürettiği ürünleri Kuzey Amerika’dan Avrupa ve Asya Pasifik’e kadar dünyanın dört bir yanında tüketicilerle buluşturarak zincir marketler, gıda ve içecek markalarının bulunduğu 470’ten fazla müşteriye satan Göknur Gıda halka arz tarihleri açıklandı. Halka arza katılım sağlayacak olan yurt içi bireysel yatırımcıya, halka arz edilecek olan 79.250.000 adet payın %72’lik kısmı (57.060.000) tahsis edilecek. Şirket, halka arzdan elde edeceği gelirin yüzde 65 gibi önemli bir kısmını bahçe yatırımları, yenilenebilir enerji yatırımları ve makine ekipman yatırımlarında kullanacak.

GÖKNUR GIDA TALEP TOPLAMA TARİHLERİ

8-10 Şubat 2023 tarihleri arasında yapılması planlanan Göknur Gıda halka arzı, ülkemizde yaşanan deprem felaketi ve sonrasında Borsa İstanbul’da işlemlere ara verilmesi sebebiyle ertelenmişti. Göknur Gıda paylarının halka arzına ilişkin talep toplama tarihleri, 1-2-3 Mart 2023 olarak belirlendi.

GÖKNUR GIDA HALKA ARZ HİSSE FİYATI NE KADAR, EŞİT Mİ ORANSAL MI?

3 gün boyunca sürecek olan talep toplama aşamasında 79.250.000 TL nominal değerli paylar, 11 TL sabit fiyattan satışa sunulacak. Hisseler eşit dağıtım yöntemiyle pay edilecek. Göknur Gıda halka arz ne zaman? Göknur Gıda halka arz eşit mi, oransal mı, talep toplama hangi bankalarda var, kaç lot veriyor?

GÖKNUR GIDA HİSSE KODU NEDİR?

Göknur Gıda hisse kodu #GOKNR olarak belirlendi. Şirket Yıldız Pazar’da işlem görüyor.