Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Rönesans Enerji, 189 MW’lık rüzgar projesi için Nordex Grubu ile ortak oldu

Türkiye’nin önde gelen gruplarından

Türkiye’nin önde gelen gruplarından Rönesans Holding’in iştiraki Rönesans Enerji, Nordex Grubu ile birlikte üç rüzgar türbini projesine yaptığı kilometre taşı yatırımıyla ülkenin yenilenebilir enerji hedeflerine ulaşma yolunda önemli bir adım daha attığını duyurdu.

Bu proje, Fransız petrol ve gaz şirketi TotalEnergies’in geçen ay Rönesans Enerji’nin %50 hissesini satın almasının ardından Rönesans Enerji’nin ilk yenilenebilir yatırımı olacak .

Nordex’ten yapılan açıklamada, Rönesans Holding’in Almanya merkezli inşaat iştiraki Heitkamp Industrial Solutions GmbH aracılığıyla Türkiye’de simgesel rüzgar türbinleri kuracağı belirtildi.

Türkiye’nin üç ilinde (Sivas, Malatya ve Çorum) toplam 189 MW kurulu güçle yaklaşık 380.000 hanenin elektrik tüketiminin karşılanması, yıllık 370.000 ton civarında karbondioksit salımının engellenmesi planlanıyor.

Şirketten yapılan açıklamada, 2024 yılı sonunda faaliyete geçmesi beklenen türbin ekipmanlarının kule, kanat ve jeneratör üretimi de dahil olmak üzere önemli bir kısmının Türkiye’den temin edilip yerel olarak üretileceği belirtildi.

“Üç projenin tamamı, 163 metre rotor çapına sahip, 113 metrelik çelik kulelere monte edilen N163/6.X türbinleriyle tedarik edilecek. Bu türbinler 7 megawatt (MW) kapasiteyle Türkiye’de ticari olarak bulunabilen en yüksek kapasiteye sahiptir.”

Şirketin yönetim kurulu başkan yardımcısı Emre Hatem, Rönesans Enerji’nin şu anda 6 hidroelektrik santral projesiyle toplam 166 MW kurulu güce sahip olduğunu söyledi.

Rönesans Holding’in net sıfır emisyon yolculuğunda yenilenebilir enerji yatırımlarının konumuna dikkat çeken Erdoğan, “Bu anlaşmayla net sıfır emisyon yolculuğumuzda önemli bir adım atarak ülkemizin yenilenebilir enerji kapasitesine ulaşmasında etkin rol üstlendik” dedi. Rüzgar enerjisinde.”

“Yüzde 100 yenilenebilir enerji portföyüyle büyümeye devam etmeyi hedefliyoruz ve Türkiye’nin ilk üç yeşil enerji şirketinden biri olmayı hedefliyoruz” dedi.