Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Apple, Tim Cook maaşında yüzde 40 kesintiye gitti

Karar, yatırımcılardan alınan geri

Karar, yatırımcılardan alınan geri bildirimler temelinde alınmıştır. İkincisi, şirketin CEO’sunun son iki yılda kazandığı zengin ücreti destekleme ve onaylama konusunda artık çok istekli görünmüyor.

Apple, 10 Mart’taki geleneksel yıllık hissedarlar toplantısı öncesinde, diğer şeylerin yanı sıra şirketin CEO’su Tim Cook’un maaşını yüzde 40 oranında azaltacağını duyurdu.

“Apple tarafından yayınlanan notta, “Tim Cook’un 2023 yılı için öngörülen toplam tazminatı 49 milyon dolardır” denilerek, 2022 yılında kaydedilen toplam tazminatından yüzde 40’tan fazla bir azalma olduğu belirtiliyor.

Dolayısıyla Tim Cook’un 2023 yılı tazminatı aşağıdaki şekilde oluşacaktır:

3 milyon dolar (taban maaş)
6 milyon dolar (teşvik planı)
40 milyon $ (Hisse Senedi Ödülü, yani şirket hisselerine dayalı parasal olmayan ücret)

Son kalem, 2022 yılında 75 milyon dolardı.

Apple’ın Tazminat Komitesi’nden aldığı geri bildirime dayanarak ücretinde kesinti yapılmasını öneren Tim Cook’un kendisiydi. Şirketin yönetim kurulunun seçilmiş üyeleri, ‘her mali yıl başlamadan önce tazminat kararlarını veren’ bu komitede görev yapmaktadır.

Geçen yıl yatırımcılardan şirketin üst düzey yöneticilerinin ücretleri hakkında yorum yapmalarını isteyen 2022 ‘Say on Pay’ anketi, seçmenlerin ‘sadece’ yüzde 64’ünün Apple yöneticilerinin 2021’de aldığı ücreti kabul ettiğini gösterdi. Daha önce bu oran yüzde 95’e ulaşmıştı.

2021 yılında Tim Cook toplam 98 milyon dolar tazminat almıştır. Reuters, yöneticinin o yılki tazminatının sıradan bir çalışanınkinden 1.400 kat daha fazla olduğuna dikkat çekti.

Ancak 2022’de Cook 99,4 milyon doları cebine indirdi. Maaşındaki artış son iki yılda gerçekleşti: 2020’de Apple CEO’sunun ücreti ‘sadece’ 14,8 milyon ABD dolarıydı.

Apple, 2011 yılında Steve Jobs’tan görevi devralan Tim Cook’un liderliğinde önemli ölçüde büyümeye devam etti ve 2022 yılında kısa bir süre için üç trilyon dolar sermaye değerine ulaştı. Ancak sadece 2022’de Apple’ın hisseleri, büyük teknoloji için özellikle zor bir yılda borsada %27 düştü. Birçok şirket, olumsuz sonuçlara dayanarak, kesinti ve toplu işten çıkarma emri verdi.

Forbes’a göre Tim Cook’un kişisel serveti 1,7 milyar dolar. Cook yaklaşık 3,3 milyon Apple hissesine sahip. Apple’da çalışmaya başladığından beri – kendisini Ibm’den koparan Jobs’un ısrarıyla Cupertino’ya geldi – yıllar içinde ‘yüz milyonlarca dolar’ değerinde Apple hissesi sattı.

Cook 2015 yılında, kariyeri boyunca biriktirdiği servetin büyük bir kısmını hayır kurumlarına bağışlayacağına söz verdi.