Haberler

Türk ve İtalyan dışişleri bakanları ikili ilişkileri görüştü

Türk diplomatik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve İtalyan mevkidaşı Antonio Tajani Salı günü ikili ilişkileri görüşmek üzere bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Kaynaklar, Fidan ve Tajani’nin artık çökmekte olan Karadeniz tahıl anlaşması da dahil olmak üzere bölgesel meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunduklarını da sözlerine ekledi. Anlaşma, devam eden çatışma sırasında Ukrayna’nın tahıl sevkiyatlarının Karadeniz limanlarından güvenli bir şekilde geçişine izin vermek için geçen yıl Rusya ile Ukrayna arasında Ankara ve BM tarafından arabuluculuk edildi.

Fidan, 23 Temmuz’da düzensiz göçle mücadelede sürdürülebilir çözümler bulmayı amaçlayan Roma’daki Uluslararası Kalkınma ve Göç Konferansı’na katıldı.

Türkiye ve İtalya, göç konusunda ortak zorluklarla karşı karşıyadır. Roma etkinliğinde, iki ülke, 20’den fazla ülke ile birlikte, kolektif eylem için stratejik, kapsamlı, kapsayıcı, çok yıllı bir platform olan “Roma Sürecini” başlatma konusunda anlaştılar.

Süreç, zorla yerinden edilmenin temel nedenlerini ele almayı ve daha geniş Akdeniz bölgesi, Orta Doğu ve Afrika genelinde düzensiz göç ve insan kaçakçılığını önlemeyi ve bunlarla mücadele etmeyi amaçlıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İtalya Başbakanı Giorgia Meloni de konuyu geçen ay Vilnius’ta düzenlenen NATO zirvesinde ele aldılar.

Türkiye ve İtalya, Akdeniz havzasında ortak çıkarları, ortak tarihi ve ortak değerleri paylaşan iki bölgesel güçtür. Bu açıdan Türk-İtalyan ikili ilişkilerinin Türk Dışişleri Bakanlığı’na göre stratejik ortaklık olarak tanımlanması uygun olacaktır.

Türkiye ve İtalya, bölgesel ve küresel sorunlara da çözüm bulmak için birlikte çalışıyor. Afganistan’dan Lübnan’a kadar geniş bir coğrafyaya barış ve istikrar getirmek için iki ülke işbirliği yapıyor.

İtalya şu anda Türkiye’nin dördüncü büyük ticaret ortağıdır. Mevcut işbirliği alanları arasında enerji, savunma sanayi, turizm, altyapı, otomotiv ve kimya yer alıyor, ancak ekonomik ve ticari ilişkilerin daha da geliştirilmesi için hala büyük bir potansiyel var.

Haberler

Türkiye’nin BAE’ye ihracatı 7 ayda 2,5 milyar dolara ulaştı

Türkiye’nin Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) yönelik ihracatı, bu yılın ilk yedi ayında 2,5 milyar dolar (67,5 milyar TL) seviyesine yükseldi. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından derlenen verilere göre, bu dönemdeki ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30,9 artış gösterdi.

Bu verilere göre, Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye’nin yedi aylık ihracatında en fazla paya sahip olan 13. ülke oldu. En yüksek ihracat rakamını ise 10,9 milyar dolarla Almanya elde ederken, bunu sırasıyla 6,9 milyar dolarla ABD, 6,6 milyar dolarla İtalya, 6,4 milyar dolarla İngiltere ve 5,7 milyar dolarla Fransa izledi.

BAE, Türkiye’nin ihracatını en fazla artırdığı beşinci ülke konumunda bulunuyor. BAE’ye yapılan ihracat miktarı bu dönemde 580,2 milyon dolarlık bir artış kaydetti.

Sektörel bazda incelendiğinde, kuyumculuk sektörü yılın ilk yedi ayında 971,2 milyon dolarlık ihracatla BAE’ye en fazla ürün gönderen sektör oldu. Kuyumculuk sektörünü sırasıyla 156,9 milyon dolarla kimyevi maddeler ve ürünler, 123,6 milyon dolarla elektrik ve elektronik ürünleri, 107,5 milyon dolarla hububat, bakliyat ve yağlı tohum ürünleri, ve 100,6 milyon dolarla su ürünleri yetiştiriciliği ve hayvansal ürünler takip etti.

Özellikle kuyumculuk sektörü, sektörel bazda en büyük ihracat artışını gerçekleştiren sektör olarak öne çıkıyor. Bu dönemde Türkiye’nin BAE’ye yaptığı mücevherat ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre 420,9 milyon dolarlık büyük bir artış kaydetti.

BAE’ye yapılan ihracatta kuyumculuk sektörünü sırasıyla 16,1 milyon dolarla elektrik ve elektronik sektörü, 12,9 milyon dolarla makine ve aksamları, 10,2 milyon dolarla otomotiv sektörü ve 6,6 milyon dolarla iklimlendirme sektörü takip ediyor.

İhracat, özellikle belirli bölgelerden yönlendiriliyor: İstanbul 1,4 milyar dolar, Çorum ili 384,6 milyon dolar, İzmir 97,9 milyon dolar, Gaziantep 76,5 milyon dolar ve Bursa 70,0 milyon dolar ile BAE’nin ithalat sahnesine katkı sağlayan başlıca şehirler oldu.

Son 24 ay içinde, Türkiye ile BAE arasındaki ikili ilişkiler hızla gelişerek ticaret ve ekonomi alanında güçlü bir şekilde ilerlemiştir. Küresel zorluklarla mücadele edilen COVID-19 pandemisinin ardından, bu ülkeler arasındaki uyumlu diplomasi çabaları özellikle ticaret alanında olumlu sonuçlar doğurarak ilişkileri daha da kuvvetlendirmeyi amaçlamıştır.

Bu süreçte, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın BAE’ye gerçekleştirdiği son ziyaret önemli bir kilometre taşı olmuştur. Bu ziyaret sırasında, 50,7 milyar dolarlık büyük bir anlaşma imzalanmış ve bu da işbirliğinin gücünü teyit etmiştir. Anlaşma enerji, ulaştırma, altyapı, lojistik, e-ticaret, finans, sağlık, gıda, turizm, gayrimenkul, inşaat, savunma sanayi gibi bir dizi alanda işbirliğinin daha da derinleştirilmesini öngörmüştür. Bu alanlarda yapay zeka ve ileri teknolojiler de vurgulanmıştır.

Haberler

Hindistan’ın kuzeyini vuran muson sellerinde en az 29 kişi öldü

Yetkililer Pazartesi günü yaptığı açıklamada, kuzey Hindistan’da günlerce süren yoğun muson yağmurlarının büyük sel ve toprak kaymalarına yol açmasının ardından en az 29 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Televizyon görüntüleri, en kötü etkilenen bölge olan Himachal Pradesh’in dağlık eyaletinde şiddetli yağmurun tetiklediği ani sel ve toprak kaymalarını, araçları sürükleyerek, binaları yıkarak ve köprüleri yıkarak gösterdi.

Eyalette afet yönetiminden sorumlu üst düzey bir yetkili olan Omkar Sharma, “Son iki gün içinde, Himaşal Pradeş’te muson yağmurları nedeniyle ölenlerin sayısı 20’ye yükseldi.”

Rajasthan, Uttar Pradesh ve Uttarakhand ve Keşmir’in Himalaya bölgelerinde dokuz ölüm daha bildirildi ve Cumartesi gününden bu yana öldürülenlerin sayısı daha önce bildirilen 15’ten en az 29’a çıktı.

Himachal Pradesh’in Başbakanı Sukhvinder Singh Sukhu, ölümlerden “derin üzüntü” duyduğunu ve daha fazla yağmurun tahmin edilmesiyle hükümetin durumu çözmek için “topyekun çaba sarf ettiğini” söyledi.

Yetkililer, Himachal Pradesh’in Lahaul-Spiti ve Kullu bölgelerinde turistler de dahil olmak üzere mahsur kalan yaklaşık 300 kişiyi kurtarmak için helikopter misyonları göndermek için yağmurların ara vermesini bekliyorlardı.

Hindistan’ın meteoroloji departmanı önümüzdeki günlerde ülkenin kuzeyindeki büyük kesimlerde daha fazla yağmur olacağını tahmin ediyor.

Yeni Delhi’deki okullar, kırk yıldır Temmuz ayında tek bir günde en fazla yağmuru aldıktan sonra Pazartesi günü tatil edildi ve Yamuna Nehri tehlike seviyelerine yakın aktığı ve birçok yolu su bastığı için başkent yüksek alarm durumuna geçti.

Pencap eyaletinde de sokaklar ve mahalleler diz boyu yağmur sularıyla doldu.

Resmi veriler, Temmuz ayının ilk haftasında ülke çapındaki muson yağmurlarının normalden yaklaşık %2 daha fazla yağış ürettiğini gösteriyor.

Yaz musonu, Güney Asya’ya yıllık yağış miktarının yaklaşık %80’ini ve ayrıca sel ve toprak kaymaları nedeniyle ölüm ve yıkım getiriyor.

Haberler

Türk gümrük yetkilileri Bulgaristan sınırında 28 piton ele geçirdi

Salı günü Bulgaristan’ın Kapıkule sınırında Türk gümrük görevlileri tarafından düzenlenen operasyonda 28 piton ele geçirildi .

AA muhabirinin haberine göre, Edirne il emniyet ekipleri Kapıkule Sınır Kapısı’nda bir TIR’da arama yaparak yılanlara el koydu.

İhbar üzerine inceleme yapan ekipler, kimliği IK olduğu belirlenen şüpheliye ait TIR’da detaylı inceleme yaptı.

Kamyonun treyler bölümünde bulunan yılanlar, kadın çoraplarına sarılı bez çantaya gizlenmişti.

Keşfedilen 28 pitondan biri çoktan ölmüştü.

Yakalamanın ardından sürücü IK ve yolcu F.Ç. gözaltına alındı.

Daha sonra veteriner kontrolünden geçirilen yılanlar, Edirne Tabiatı Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü’ne teslim edildi.

Haberler

Grammy Ödülleri: Beyoncé adaylıklarda başı çekiyor ve Adele ile intikam peşinde

5 Şubat 2023’te Los Angeles’ta düzenlenecek 65. Grammy töreni Beyoncé ve Adele için bir rövanş niteliğinde olacak.

15 Kasım Salı günü, şarkıcı Beyoncé dokuz kategoriyle 2023’teki bir sonraki Grammy Ödülleri töreni için en fazla adaylığı toplayarak, yedi kategorisi olan İngiliz pop divası Adele ile rövanşın yolunu açtı. Kaliforniyalı rapçi Kendrick Lamar (sekiz adaylık) ve folk-rock şarkıcısı Brandi Carlile’i (yedi adaylık) de onurlandıran bu listeyle, 5 Şubat 2023’te Los Angeles’ta düzenlenecek 65. Grammy töreni, Beyoncé ve Adele’in rövanşı gibi görünecek.

Bir intikam havası
2017’de İngiliz sanatçı ana kategorilerdeki rekabeti ezip geçerek “25” albümüyle beş ödül kazanırken, artık bir klasik olan “Lemonade” ile çağdaş kentsel müziğin en iyi albümü ödülüyle yetinmek zorunda kalan Houston doğumlu şarkıcının aleyhine oldu. Adele sahnede “Kraliçe” Beyoncé’ye canlı bir saygı duruşunda bulunurken, Oscar ödüllerinin müzik alanındaki karşılığı olan Grammy ödüllerini veren Recording Academy bir kez daha renkli sanatçıları arka plana atmakla suçlandı.

Beş yıl sonra Beyoncé, pandemi sonrasında dans pistine çıkmak için bir tür acil çağrı niteliğinde olan dans, house ve disko tınıları taşıyan ve Temmuz ayında yayınlanan “Renaissance” albümüyle zirveye yerleşti. Eylül ayında 41 yaşına giren şarkıcı, yılın albümü, yılın şarkısı ve “Break My Soul” hitiyle en iyi kayıt kategorileri de dahil olmak üzere dokuz kategoride Grammy ödülü almaya hak kazandı. Ancak albümden “Virgo’s Groove” (en iyi R&B performansı) ve “Cuff It” (en iyi R&B şarkısı) gibi diğer parçalar da ödüle aday. Bu süreçte, 88 adaylıkla tüm zamanların en çok aday gösterilen sanatçısı olarak eşi rapçi Jay-Z’ye katıldı.

Taylor Swift pusuda
Beyoncé ve Adele arasında geçeceği söylenen düelloya ek olarak, bu yılki törenin aday listesinde Kendrick Lamar ve Mayıs ayında yayınlanan son albümü “Mr. Morale & the Big Steppers” ve “Good Morning Gorgeous” ile En İyi Albüm de dahil olmak üzere altı dalda aday gösterilen R&B efsanesi Mary J. Blige gibi büyük isimler yer alıyor. Rapçiler Future ve DJ Khaled’in yanı sıra pop yıldızı Harry Styles da altışar adaylıkla öne çıkıyor.

Ayrıca en prestijli kategorilerde Lizzo (“Special” ile yılın albümü, “About Damn Time” ile yılın kaydı ve şarkısı) veya Doja Cat (“Woman” ile en iyi kayıt) yer alıyor.

Haklarını kontrol edebilmek için ilk altı albümünü yeniden kaydetme sürecine giren Taylor Swift, 10 dakikalık “All Too Well” versiyonuyla yılın şarkısının yanı sıra yılın country şarkısı ve en iyi video dallarında da yarışabilecek.

ABBA, kazanan geri dönüş
Dünyanın tartışmasız en büyük streaming ve turne sanatçısı olan Porto Rikolu rapçi Bad Bunny, “Un Verano Sin Ti” ile En İyi Albüm de dahil olmak üzere üç kategoride yarışacak. İlk kez tamamı İspanyolca olan bir albüm bu kategoride yarışıyor.

Ayrıca, 1970’lerden bu yana disko hayranlarını dans ettiren İsveçli küresel yıldız ABBA, en iyi albüm dalında “Voyage” ve en iyi kayıt dalında “Don’t shut me down” ile kazanan bir geri dönüş yapıyor. Diğer Avrupalılarla, Maneskin’in İtalyanlarıyla ve patlayıcı glam-rock’larıyla, Eurovision 2021’in galipleriyle ve yılın revelasyonu kategorisinde aday gösterilmeleriyle omuzlarını ovuşturuyor olabilirler. Ancak diğerlerinin yanı sıra Brezilyalı Anitta ve şarkıcı Omar Apollo da sıkı bir rekabet içinde olacak.

Recording Academy yeni kategoriler arasına en iyi video oyunu müziği ödülünü de ekledi. Adaylar ise “Aliens: Fireteam Elite”, “Assassin’s Creed Valhalla: Dawn Of Ragnarök”, “Call Of Duty: Vanguard”, “Marvel’s Guardians Of The Galaxy” ve “Old World” film müzikleri.

Haberler

Devrilen vinçten inşaatın temeline düşen operatör hayatını kaybetti

İstanbul’da inşaatın temeline demir indiren operatörün üzerinde durduğu vinç devrildi. Kapısı açılan kabinin içinden inşaatın temeline düşen operatör, olay yerinde hayatını kaybetti

İstanbul’da, inşaatını temeline devrilen vincin operatörü hayatını kaybetti.

Kaza, saat 12.30 sıralarında Mahmutbey Mahallesi Devekaldırımı Caddesi’ndeki inşaatta meydana geldi. Bina inşaatında kazılan temele demir indirmek için vincin kabinine giren operatör Muhammed Talha Yaşar, hazırlanan demirleri yaklaşık 10 metre aşağı indirmeye başladı.

KAPISI AÇILAN KABİNDEN DÜŞTÜ

Vincin koluna bağlanan demirlerin ağırlığı nedeniyle vinç inşaat alanına doğru yan yattı. Operatör Muhammed Talha Yaşar da kapısı açılan kabinden inşaatın temeline düştü. Yaşar, inşaatın temelinde bulunan kalaslara boyun kısmını çarptı.

HAYATINI KAYBETTİĞİ BELİRLENDİ

İhbar üzerine olay yerine sağlık, polis ve itfaiye ekipleri sevk edildi. İtfaiye ekiplerinin inşaatın temeline inen merdiveni kurmasının ardından Muhammed Talha Yaşar’a ulaşan sağlık ekipleri, yaptıkları ilk müdahalede operatörün hayatını kaybettiğini belirledi.

SEDYEYE BAĞLANIP ÇIKARILDI

Sonrasında yapılan çalışmalarda ilk olarak devrilen vinç getirilen başka iki vinç ile kaldırıldı. Ardından Muhammed Talha Yaşar’ın cenazesi itfaiye ekiplerinin oluşturduğu sistemle sedyeye bağlanıp inşaatın temelinden yukarıya çıkarıldı. Cenaze aracına alınan ceset morga kaldırıldı.

Devrilen vinç ve inşaat alanı havadan görüntülendi. Polisin olayla ilgili çalışması devam ediyor.

Haberler

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayıyla ilgili sürpriz çıkış! CHP’nin iki numarası ilk kez “Gönlümüzde genel başkanımız var” dedi

Cumhuriyet Halk Partisi Örgüt ve Örgütlenmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kağan Salıcı, Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayıyla ilgili ilk kez isim verdi. Salıcı, “Benim gönlümden partimizin genel başkanı ve ittifakın kurucusu sayın Kemal Kılıçdaroğlu geçiyor” ifadelerini kullandı.
Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayının kim olacağı siyaset kulislerinin en çok konuştuğu konular arasında yer alıyor. Konuyla ilgili CHP’nin iki numaralı ismi olarak adlandırılan Oğuz Kağan Salıcı’dan sürpriz bir çıkış geldi. Salıcı, CHP Muğla İl Başkanlığı’nın dün akşam Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi’nde düzenlediği Dayanışma Gecesi’nde konuştu.

“GÖNLÜMDEN GENEL BAŞKANIMIZ GEÇİYOR”
Cumhurbaşkanı adaylığı için gönlünden geçen ismin Kılıçdaroğlu olduğunu belirten Salıcı, ”Ben, Cumhuriyet Halk Partisi örgütünün başıyım. Benim gönlümden, bu partinin Genel Başkanı, bizim liderimiz, aynı zamanda ittifakın kurucusu, devlet adamı, bu ülkeyi her türlü sıkıntı, kutuplaştırma, ötekileştirme çabasına rağmen bir arada tutan, devlet aklı ile bu partiyi yöneten ve Türkiye’nin önünü açan Kemal Kılıçdaroğlu geçiyor” dedi.

İTTİFAKI DA İŞARET ETTİ
Salıcı ayrıca ittifaka işaret ederek, ”Biz ittifakın bir parçasıyız. İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti var, saygı duyuyoruz, beraber yürüyoruz. Ama bizim gönlümüzde 6 ok var” ifadelerini kullandı.